The first rack bag in the Neo Porter collection, the Touring Verve LR features storage solutions inside and out. The spacious 5 liter interior includes a mesh pocket and an attached waterproof wallet for important cards and currency. Up top, there's another mesh pocket and adjustable multistraps for a windbreaker, pump or umbrella.
Four velcros easily fit the Touring Verve LR securely to your bicycle's rack. When you're ready to step away, take the Touring Verve LR with you using the included shoulder strap. A rear eyelet is an ideal place to attach a tail light and a zippered pocket on the side gives you quick access to small essentials.
Another unique feature for the LR is the waterproof rain cover, which definitely comes in handy when it comes to an unpredictable weather forecast.
As with all the bags in our Neo Porter collection, the Touring Verve LR features a removable multipurpose triangular karabiner on the left side, and a smaller karabiner integrated to the front of the bag.
FEATURES
*Please ensure the fit of the Neo Porter to your frame dimensions before purchasing.
*Ensure the bag does not interfere with safe riding before using.
| size | 310 × 150 × 140 mm |
| weight | 580 g (1.278 lbs) |
| capacity | 5.0 L |
| main fabric | Waterproof nylon + polyester |
| Size | 310 × 150 × 140 mm |
| Weight | 580 g (1.278 lbs) |
| Capacity | 5.0 L |
| MAIN FABRIC | Waterproof nylon + polyester |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE