Break into the unknown, challenge yourself, take small steps or go for the home run – the Four Corners 1 is ready. Ride to work, adventure midweek or disconnect on multi-day bikepacks without emptying your wallet.
A custom-butted 4130 CrMosteel frame and fork are washboard-comfortable without sacrificing fully-loaded strength. Carrying capacity is maximized with bottle, accessory, fork and fender mounts. Wheel and rider size harmonize – XS and S get 650b and M-XL roll on 700c.
Goldilocks approves. Glide confidently with Shimano’s CUES 2x9 drivetrain, wide tires and disc brakes.
| fork | Series 1 CrMo, Fender, Rack, and Bottle Cage Eyelets, IS Disc Mount |
| frame | Series 1 CrMo, Size-Specific Wheels (XS, S = 650B, M, L, XL = 700C) , Biometric Geometry, Fender and Rack Mounts, Disc Mount |
| rim | Marin Aluminum, Double Wall, Disc Specific |
| hub rear | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| hub front | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| spokes | 14g Black Stainless Steel |
| tires | Vee Tire Co., GPVee, 700/650x40 |
| derailleur rear | microSHIFT Sword Black, 9-Speed |
| shift lever | MicroSHIFT Sword Black, 2x9-Speed |
| crankset | Forged Aluminum, 46-29T |
| bottom bracket | Square Taper, Sealed Bearing |
| chain | KMC X9 |
| cassette | microSHIFT, 9-Speed, 11-38T |
| brakes front | Tektro Spyre-C Road Mechanical Disc, 160mm Rotor |
| brakes rear | Tektro Spyre-C Road Mechanical Disc, 160mm Rotor |
| brake levers | microSHIFT Sword w/ Integrated Shifters |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Mechanical Disc Brake |
| Groupset Brand | Microshift |
| Shifting Type | Mechanical |
| Pedals Included | No |
| Drivetrain Gearing | 2 x 9 |
| Ride Style | Adventure |
| Fork | Series 1 CrMo, Fender, Rack, and Bottle Cage Eyelets, IS Disc Mount |
| FRAME | Series 1 CrMo, Size-Specific Wheels (XS, S = 650B, M, L, XL = 700C) , Biometric Geometry, Fender and Rack Mounts, Disc Mount |
| Rim | Marin Aluminum, Double Wall, Disc Specific |
| Hub Rear | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| Hub Front | Forged Aluminum Alloy, Disc, 32H |
| SPOKES | 14g Black Stainless Steel |
| Tires | Vee Tire Co., GPVee, 700/650x40 |
| DERAILLEUR REAR | microSHIFT Sword Black, 9-Speed |
| Shift Lever | MicroSHIFT Sword Black, 2x9-Speed |
| Crankset | Forged Aluminum, 46-29T |
| Bottom Bracket | Square Taper, Sealed Bearing |
| Chain | KMC X9 |
| Cassette | microSHIFT, 9-Speed, 11-38T |
| Brakes Front | Tektro Spyre-C Road Mechanical Disc, 160mm Rotor |
| Brakes Rear | Tektro Spyre-C Road Mechanical Disc, 160mm Rotor |
| Brake Levers | microSHIFT Sword w/ Integrated Shifters |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Ordering a bike from Evo? If you choose the option Evo Home Delivery at the checkout your order will be personally delivered to you, by an Evo Crew Member, who will also be able to answer any questions you have about your new bike. If you choose Evo Delivery your bike will be delivered completely built, tuned and ready to ride! We are also able to offer Evo Home Delivery on previously restricted brands such as Giant & Trek!
Our home delivery charge is only $45 for 15km and $2 per km after that.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE
* All specifications listed are subject to change without notice. Please note that our specifications may be impacted by manufacturer component substitution changes caused by high global demand for bikes and resulting supply chain issues in the bike industry. We recommend confirming the specifications with your local Evo Cycles showroom if you have any questions.
Bike Weight: Many brands strive to list the lowest possible weight, but in reality weight can vary based on frame size, finish, hardware and accessories. The most accurate way to determine any bike's weight is to have your local showroom weigh it for you.