The Origin 500 is a true advanced park scooter, designed for riders 152.4cm+, including teens & taller riders. It offers a strong, balanced setup that’s ideal for technical tricks, transitions, and regular skate park sessions.
With a recommended maximum rider weight of up to 100kg, it’s ideal for riders who want a high-performance scooter that still feels comfortable and controllable for everyday use.
This is a non-folding/ non height adjustable pro scooter: Unlike recreational scooters, pro scooters use a one-piece handlebar for strength, control and a rattle-free ride at the skatepark.
| grips | 180 mm TPR Trifecta grips with bar-ends |
| handlebar | 25” H × 23” W one-piece Turbine 6061 T6 aluminum bar |
| clamp | MFX X2 Aluminium Double Clamp |
| fork | Blindside 6061 T6 aluminum IHC fork |
| deck | 5” × 19.5” MGP ultra-light Flute-Tech integrated deck |
| wheels | 110 mm 88A PU aluminium Turbine core wheels |
| bearings | ABEC-11 High-Speed Chrome Bearings |
| brake | Composite Flex-Lite Rear Brake |
| headset | Viral Integrated Sealed Headset |
| headtube | 82.5° Origin 3D Forged with Patented Madd Gear Downtube |
| finish | Fade Anodised |
| product weight | 3.35 kg |
| max rider weight | 100 kg |
| GRIPS | 180 mm TPR Trifecta grips with bar-ends |
| Handlebar | 25” H × 23” W one-piece Turbine 6061 T6 aluminum bar |
| Clamp | MFX X2 Aluminium Double Clamp |
| Fork | Blindside 6061 T6 aluminum IHC fork |
| Deck | 5” × 19.5” MGP ultra-light Flute-Tech integrated deck |
| Wheels | 110 mm 88A PU aluminium Turbine core wheels |
| Bearings | ABEC-11 High-Speed Chrome Bearings |
| BRAKE | Composite Flex-Lite Rear Brake |
| Headset | Viral Integrated Sealed Headset |
| HEADTUBE | 82.5° Origin 3D Forged with Patented Madd Gear Downtube |
| Finish | Fade Anodised |
| Product Weight | 3.35 kg |
| Max Rider Weight | 100 kg |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE