The Origin 450 is a compact but high-performance park scooter, designed for younger riders who are already riding at an advanced level. Best suited to riders around 127cm tall and up, it delivers pro-level strength in a smaller, more manageable size.
It features Madd Gear’s original patented downtube — the same pro-level innovation trusted by the world’s best riders for strength, balance, and iconic design.
It’s ideal for confident kids who are riding hard at the skate park, while still being practical for general riding when needed.
This is a non-folding/ non height adjustable pro scooter: Unlike recreational scooters, pro scooters use a one-piece handlebar for strength, control and a rattle-free ride at the skatepark.
| grips | 150 mm TPR Trifecta grips with bar-ends |
| handlebar | 23” H × 21” W one-piece Turbine 6061 T6 aluminum handlebar |
| clamp | MFX X2 Aluminium Double Clamp |
| fork | Blindside 6061 T6 aluminum IHC fork |
| deck | 4.5” × 18” MGP ultra-light Flute-Tech integrated deck |
| wheels | 110 mm 88A PU aluminium Turbine core wheels |
| bearings | ABEC-11 High-Speed Chrome Bearings |
| brake | MFX Flex-Lite Composite Brake |
| headset | Viral Integrated Sealed Headset |
| headtube | 82.5° Origin 3D forged with patented downtube |
| finish | Holographic liquid coated |
| product weight | 3.08 kg |
| max rider weight | 100 kg |
| GRIPS | 150 mm TPR Trifecta grips with bar-ends |
| Handlebar | 23” H × 21” W one-piece Turbine 6061 T6 aluminum handlebar |
| Clamp | MFX X2 Aluminium Double Clamp |
| Fork | Blindside 6061 T6 aluminum IHC fork |
| Deck | 4.5” × 18” MGP ultra-light Flute-Tech integrated deck |
| Wheels | 110 mm 88A PU aluminium Turbine core wheels |
| Bearings | ABEC-11 High-Speed Chrome Bearings |
| BRAKE | MFX Flex-Lite Composite Brake |
| Headset | Viral Integrated Sealed Headset |
| HEADTUBE | 82.5° Origin 3D forged with patented downtube |
| Finish | Holographic liquid coated |
| Product Weight | 3.08 kg |
| Max Rider Weight | 100 kg |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE