Designed for commuters, the next generation Blinder 700 front bike light is bright, long-lasting, reliable and packed full of features to help keep riders seen and safe on every trip.
FEATURES
| operating temp | -20 to 50 °C / -4 to 122 °F |
| battery | 3350 mAh 18650 3.7V lithium ion rechargeable battery |
| lens optics | Polycarbonate, 2 x spot optics & 2 x wide angle optics |
| beam angle | 22° |
| max lumen output | 700 lumens |
| light modes | 6 |
| aero bar compatible | Yes |
| low battery indicator | Yes |
| battery charge indication | Yes; yellow flash = charging / green short flash = charge complete |
| Operating Temp | -20 to 50 °C / -4 to 122 °F |
| Battery | 3350 mAh 18650 3.7V lithium ion rechargeable battery |
| LENS OPTICS | Polycarbonate, 2 x spot optics & 2 x wide angle optics |
| BEAM ANGLE | 22° |
| MAX LUMEN OUTPUT | 700 lumens |
| Light Modes | 6 |
| AERO BAR COMPATIBLE | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| BATTERY CHARGE INDICATION | Yes; yellow flash = charging / green short flash = charge complete |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE