More power. More confidence. More fun on every trail. The new Stance E+ elevates your ride with a refined suspension setup, updated geometry, and a serious boost in power and torque. The result is a more capable, ultra-dynamic E-MTB that charges up climbs, stays composed on tricky descents, and gives you total control for any terrain.
DYNAMIC POWER
The new SyncDrive Pro 3X motor transforms the Stance E+ with a massive boost in performance. Building on the lightweight 2.6kg design of the Pro 3 motor, it delivers up to 800W of peak power with 100Nm of torque. This results in an 11% improvement in torque-to-weight ratio, providing stronger climbing performance and better control in technical terrain. It’s engineered to maintain powerful assist levels at a wide range of cadences, giving you sustained support over longer periods. Beyond the motor, rear suspension is engineered with enhanced anti-squat to minimize energy loss and improve pedaling efficiency.
TOTAL TRAIL CONFIDENCE
New FlexPoint suspension delivers 140mm of active rear travel paired with a 150mm fork for smoother, more capable handling than the previous generation’s 125/140mm setup. Updated geometry further elevates performance. A steeper 76.5-degree seat tube angle puts you in a stronger, more efficient climbing position, while a slacker 64.5-degree head tube angle and increased bottom bracket drop lower the center of gravity for greater stability and control. The result is total confidence when the trail gets fast, steep, and technical.
PERSONALIZED RIDE
From controller setup to fine-tuning motor performance, the new Giant E+ System makes it easy to customize your ride. Support modes are clearly color-coded, and the RideControl Dash 2 lets you decide exactly which data you want to see. You can run a lighter weight 625Wh battery or the longer lasting EnergyPak Smart 800 (which comes on the Stance E+ 0 and Stance E+1), and you also have the option to add an EnergyPak Plus 250Wh or 200Wh range extender for epic days out. Using the RideControl App, you can adjust power outputs and optimize your balance of torque, efficiency and range—so you’re always ready to take on whatever the trail calls for.
****NOTE: This bike is available for purchase online, but must
be picked up from an approved store.| motor | Giant SyncDrive Pro3X 100Nm, PedalPlus 6-Sensor technology |
| controller | Giant RideControl Dash 2, Smart Assist automatic mode, 5 support levels |
| display | Giant RideControl Dash 2, full color LCD display |
| battery | Giant EnergyPak 800Wh |
| charger | Giant EnergyPak 4A smart charger |
| sizes | S, M, L, XL |
| colors | Charcoal/Black, Almond/Black |
| frame | ALUXX SL-grade aluminum, 140mm travel FlexPoint linkage driven suspension system, 148x12 Boost rear axle, UDHTM Universal Derailleur hanger, KSA40 compatible, 185x52.5mm shock, 1.5~1.8" headset (ZS62/ZS72) |
| fork | Giant STL 36 Air, 150mm travel, 5-position compression adjust, tapered steerer, 72mm crown, e-bike optimized, 110x15mm Boost axle, full fender compatible |
| shock | Giant Crest FloTrac, 3-position lever, e-bike optimized, 185x52.5mm Sag recommendation - 30% (15.75mm) |
| handlebar | Giant Connect TR35, 20mm Rise, 35x760mm [S], 35x780mm [M-XL] |
| grips | Giant Tactal Pro Single lock-on |
| stem | Giant Contact SL 35 |
| seatpost | Giant Contact Switch AT travel adjust dropper seatpost (S -110~140mm, M -140~170m, L/XL - 170~200mm) |
| saddle | Giant Contact Ergo Trail |
| pedals | Large platform pedal, 28-pins, PP cage, Steel axle |
| shifters | Shimano Cues LinkGlide |
| rear derailleur | Shimano Cues LinkGlide, 10-speed, Shadow+ |
| brakes | Shimano Deore, BR-M420, hydraulic disc, 4-piston, 220mm [F] 203mm [R] |
| brake levers | Shimano Deore, BL-M401 |
| cassette | Shimano Cues LinkGlide, 10-speed, 11-48T |
| chain | Shimano LinkGlide |
| crankset | Forged aluminum crank arms |
| rims | Giant AM30, Tubeless ready, 30mm inner width |
| hubs | Shimano TC500 Boost, Center-Lock, 15x110mm [F] 12x148mm [R] |
| spokes | Stainless Steel |
| tires | Maxxis Minion DHF 29X2.50"" WT Foldable, TLR, EXO [F] Maxxis Dissector 29X2.40"" WT Foldable TLR EXO [R] |
| lock | Torx 25 Battery Lock with built-in Torque limiter |
| fender/chainguard | MRP 1x HD guide, CS e-Mount, 32~38T Adjustable |
| max chainring size | Direct-mount steel 36T (maximum - 38T) |
| Frame Material | Alloy |
| Fork Material | Suspension |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Groupset Brand | Shimano |
| Groupset Model | Deore |
| Fork Brand | Giant |
| Motor Brand | Giant |
| Max Assisted Speed | 32km/h |
| Battery Brand | Giant |
| Motor Type | Mid-Drive Motor |
| Frame Style | Step-Over |
| Shifting Type | Mechanical |
| Pedals Included | No |
| Drivetrain Gearing | 1 x 10 |
| Ride Style | Trail |
| Motor | Giant SyncDrive Pro3X 100Nm, PedalPlus 6-Sensor technology |
| CONTROLLER | Giant RideControl Dash 2, Smart Assist automatic mode, 5 support levels |
| Display | Giant RideControl Dash 2, full color LCD display |
| Battery | Giant EnergyPak 800Wh |
| Charger | Giant EnergyPak 4A smart charger |
| SIZES | S, M, L, XL |
| COLORS | Charcoal/Black, Almond/Black |
| FRAME | ALUXX SL-grade aluminum, 140mm travel FlexPoint linkage driven suspension system, 148x12 Boost rear axle, UDHTM Universal Derailleur hanger, KSA40 compatible, 185x52.5mm shock, 1.5~1.8" headset (ZS62/ZS72) |
| Fork | Giant STL 36 Air, 150mm travel, 5-position compression adjust, tapered steerer, 72mm crown, e-bike optimized, 110x15mm Boost axle, full fender compatible |
| Shock | Giant Crest FloTrac, 3-position lever, e-bike optimized, 185x52.5mm Sag recommendation - 30% (15.75mm) |
| Handlebar | Giant Connect TR35, 20mm Rise, 35x760mm [S], 35x780mm [M-XL] |
| GRIPS | Giant Tactal Pro Single lock-on |
| Stem | Giant Contact SL 35 |
| Seatpost | Giant Contact Switch AT travel adjust dropper seatpost (S -110~140mm, M -140~170m, L/XL - 170~200mm) |
| Saddle | Giant Contact Ergo Trail |
| PEDALS | Large platform pedal, 28-pins, PP cage, Steel axle |
| Shifters | Shimano Cues LinkGlide |
| Rear Derailleur | Shimano Cues LinkGlide, 10-speed, Shadow+ |
| BRAKES | Shimano Deore, BR-M420, hydraulic disc, 4-piston, 220mm [F] 203mm [R] |
| Brake Levers | Shimano Deore, BL-M401 |
| Cassette | Shimano Cues LinkGlide, 10-speed, 11-48T |
| Chain | Shimano LinkGlide |
| Crankset | Forged aluminum crank arms |
| RIMS | Giant AM30, Tubeless ready, 30mm inner width |
| HUBS | Shimano TC500 Boost, Center-Lock, 15x110mm [F] 12x148mm [R] |
| SPOKES | Stainless Steel |
| Tires | Maxxis Minion DHF 29X2.50"" WT Foldable, TLR, EXO [F] Maxxis Dissector 29X2.40"" WT Foldable TLR EXO [R] |
| Lock | Torx 25 Battery Lock with built-in Torque limiter |
| Fender/Chainguard | MRP 1x HD guide, CS e-Mount, 32~38T Adjustable |
| MAX CHAINRING SIZE | Direct-mount steel 36T (maximum - 38T) |
Ordering a bike from Evo? If you choose the option Evo Home Delivery at the checkout your order will be personally delivered to you, by an Evo Crew Member, who will also be able to answer any questions you have about your new bike. If you choose Evo Delivery your bike will be delivered completely built, tuned and ready to ride! We are also able to offer Evo Home Delivery on previously restricted brands such as Giant & Trek!
Our home delivery charge is only $45 for 15km and $2 per km after that.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE
* All specifications listed are subject to change without notice. Please note that our specifications may be impacted by manufacturer component substitution changes caused by high global demand for bikes and resulting supply chain issues in the bike industry. We recommend confirming the specifications with your local Evo Cycles showroom if you have any questions.
Bike Weight: Many brands strive to list the lowest possible weight, but in reality weight can vary based on frame size, finish, hardware and accessories. The most accurate way to determine any bike's weight is to have your local showroom weigh it for you.