The Evo Guide is designed for riders who prioritize comfort and long-distance capability. With a stable frame and intuitive torque-sensor motor, it delivers effortless pedaling and confidence on tours, commutes, or weekend road adventures.
Key Features:
****NOTE: This bike is available for purchase online, but must
be picked up from an approved store.| rider height | 150–188 cm |
| frame | Alloy frame |
| color | Black and white |
| sizes | One size fits all |
| fork | Alloy/steel suspension fork |
| brakes | Tektro hydraulic disc brake |
| gears | Shimano 8-speed |
| wheels | Alloy double wall, 700 × 50C, 36 hole, 13 gauge with stainless steel spokes |
| tyres | Kenda 700C × 50C with silver reflector line and brown sidewall |
| handlebars | Alloy riser bar, 31.8 mm clamp, 30 mm rise, 15° back sweep, 700 mm wide |
| stem | Alloy angle adjustable stem |
| seat post | Alloy suspension seat post, φ30.4 mm × 300 mm |
| motor | Anada M81 mid-motor, 250 W, 48 V |
| power output | 80 Nm torque |
| max speed | 32 KPH |
| drive type | Torque sensor |
| drive modes | NIL |
| display | Kingmeter K5304 LCD display |
| battery | 835.2 Wh (17.4 Ah), 48 V |
| max distance | 90 km per full charge |
| charger | 54.6 V, 3 A |
| charge time | 5–6 h |
| included | Kickstand, mudguard, bell, rear rack, front and rear lights |
| bike weight | 30.2 kg (including battery) |
| battery weight | 4.8 kg |
| bike carrying capacity | 110 kg rider + 25 kg luggage on rear rack |
| Rider Height | 150–188 cm |
| FRAME | Alloy frame |
| COLOR | Black and white |
| SIZES | One size fits all |
| Fork | Alloy/steel suspension fork |
| BRAKES | Tektro hydraulic disc brake |
| GEARS | Shimano 8-speed |
| Wheels | Alloy double wall, 700 × 50C, 36 hole, 13 gauge with stainless steel spokes |
| TYRES | Kenda 700C × 50C with silver reflector line and brown sidewall |
| HANDLEBARS | Alloy riser bar, 31.8 mm clamp, 30 mm rise, 15° back sweep, 700 mm wide |
| Stem | Alloy angle adjustable stem |
| SEAT POST | Alloy suspension seat post, φ30.4 mm × 300 mm |
| Motor | Anada M81 mid-motor, 250 W, 48 V |
| Power output | 80 Nm torque |
| Max speed | 32 KPH |
| Drive Type | Torque sensor |
| Drive Modes | NIL |
| Display | Kingmeter K5304 LCD display |
| Battery | 835.2 Wh (17.4 Ah), 48 V |
| Max Distance | 90 km per full charge |
| Charger | 54.6 V, 3 A |
| Charge time | 5–6 h |
| Included | Kickstand, mudguard, bell, rear rack, front and rear lights |
| Bike Weight | 30.2 kg (including battery) |
| BATTERY WEIGHT | 4.8 kg |
| Bike Carrying Capacity | 110 kg rider + 25 kg luggage on rear rack |
| Frame Material | Alloy |
| Fork Material | Suspension |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Groupset Brand | Shimano |
| Motor Brand | Ananda |
| Max Assisted Speed | 32km/h |
| Motor Type | Mid-Drive Motor |
| Frame Style | Step-Through |
| Shifting Type | Mechanical |
| Pedals Included | Yes |
| Drivetrain Gearing | 1 x 8 |
| Ride Style | Urban |
Ordering a bike from Evo? If you choose the option Evo Home Delivery at the checkout your order will be personally delivered to you, by an Evo Crew Member, who will also be able to answer any questions you have about your new bike. If you choose Evo Delivery your bike will be delivered completely built, tuned and ready to ride! We are also able to offer Evo Home Delivery on previously restricted brands such as Giant & Trek!
Our home delivery charge is only $45 for 15km and $2 per km after that.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE
* All specifications listed are subject to change without notice. Please note that our specifications may be impacted by manufacturer component substitution changes caused by high global demand for bikes and resulting supply chain issues in the bike industry. We recommend confirming the specifications with your local Evo Cycles showroom if you have any questions.
Bike Weight: Many brands strive to list the lowest possible weight, but in reality weight can vary based on frame size, finish, hardware and accessories. The most accurate way to determine any bike's weight is to have your local showroom weigh it for you.