Designed to Conquer
Aerodynamic and comfortable geometry for long distances. Greater agility and responsiveness for superior performance on every ride.
The Raise 2026 is designed for those who dream of conquering every summit and soaring down every descent. This climbing bike combines lightness, stiffness, and comfort thanks to its carbon frame, and its integrated handlebar, delivering a modern and aerodynamic look.
Built to tackle major climbs and long distances at demanding paces, the Raise delivers spectacular efficiency without compromising comfort. Agile and responsive on ascents, stable and fast on descents, it is the perfect ally to push your limits and reach higher, faster.
MAIN FEATURES
Balanced Performance for Every Ride
The Raise 2026 SL frame is made from high-performance carbon, carefully selected to offer the perfect balance between lightness, stiffness, and comfort. Designed for cyclists seeking efficiency without giving up comfort, it is ideal for demanding training sessions as well as long days on the asphalt.
Its structure provides excellent power transfer while maintaining a stable, smooth ride. Thanks to its optimized geometry and intelligent use of carbon, the SL frame turns every pedal stroke into forward motion, adapting to various terrain profiles with total confidence.
| frame | Carbon Advanced Composite Super Light Frame, Full Internal Cable Routing, Flat mount disc 12x142 |
| fork | Carbon Advanced Composite fork, Full Internal Cable Routing, Flat mount disc 12x100 |
| headset | Totally Internal Cable routing |
| rear derailleur | Shimano 105 Di2 R7150, Shadow 12-Speed |
| derailleur | Shimano 105 Di2 R7150, 2x12-Speed |
| shifters | Shimano 105 Di2 R7170 |
| crankset | Shimano 105 R7100 Chainring 52-36T 2x12-Speed, Crankset / XS size 165 mm / S size 170 mm / M, L size 172,5 mm / XL size 175 mm |
| cassette | Shimano 105 R7101, 11-34T |
| brakes | Shimano 105 Di2 R7170, Hydraulic disc SM-RT70 160 mm / 140 mm |
| tires | Pirelli P Zero Race TLR Classic 622 x 30 |
| hubs | Zipp 176 DB bearings, Front axle 12 x 100 mm, Rear axle 12 x 142 mm |
| wheels | Zipp 303 S Tubeless Disc-brake, 45mm Tubeless ready Carbon rim |
| handlebar | Carbon Full Integratted Internal Cable Routing / XS size 80 x 370 mm / S size 90 x 390 mm / M size 100 x 390 mm / L size 110 x 410 / XL size 120 x 430 mm |
| seatpost | Aerodinamic Advanced Carbon Seat Post / XS, S size 350 mm / M, L, XL size 400 mm |
| seat | Selle Italia Novus Boost Evo Superflow FeC |
| Frame Material | Carbon |
| Fork Material | Carbon |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Groupset Brand | Shimano |
| Groupset Model | 105 Di2 |
| Shifting Type | Electronic |
| Pedals Included | No |
| Drivetrain Gearing | 2 x 12 |
| Ride Style | Lightweight Race |
| FRAME | Carbon Advanced Composite Super Light Frame, Full Internal Cable Routing, Flat mount disc 12x142 |
| Fork | Carbon Advanced Composite fork, Full Internal Cable Routing, Flat mount disc 12x100 |
| Headset | Totally Internal Cable routing |
| Rear Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150, Shadow 12-Speed |
| DERAILLEUR | Shimano 105 Di2 R7150, 2x12-Speed |
| Shifters | Shimano 105 Di2 R7170 |
| Crankset | Shimano 105 R7100 Chainring 52-36T 2x12-Speed, Crankset / XS size 165 mm / S size 170 mm / M, L size 172,5 mm / XL size 175 mm |
| Cassette | Shimano 105 R7101, 11-34T |
| BRAKES | Shimano 105 Di2 R7170, Hydraulic disc SM-RT70 160 mm / 140 mm |
| Tires | Pirelli P Zero Race TLR Classic 622 x 30 |
| HUBS | Zipp 176 DB bearings, Front axle 12 x 100 mm, Rear axle 12 x 142 mm |
| Wheels | Zipp 303 S Tubeless Disc-brake, 45mm Tubeless ready Carbon rim |
| Handlebar | Carbon Full Integratted Internal Cable Routing / XS size 80 x 370 mm / S size 90 x 390 mm / M size 100 x 390 mm / L size 110 x 410 / XL size 120 x 430 mm |
| Seatpost | Aerodinamic Advanced Carbon Seat Post / XS, S size 350 mm / M, L, XL size 400 mm |
| SEAT | Selle Italia Novus Boost Evo Superflow FeC |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Ordering a bike from Evo? If you choose the option Evo Home Delivery at the checkout your order will be personally delivered to you, by an Evo Crew Member, who will also be able to answer any questions you have about your new bike. If you choose Evo Delivery your bike will be delivered completely built, tuned and ready to ride! We are also able to offer Evo Home Delivery on previously restricted brands such as Giant & Trek!
Our home delivery charge is only $45 for 15km and $2 per km after that.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE
* All specifications listed are subject to change without notice. Please note that our specifications may be impacted by manufacturer component substitution changes caused by high global demand for bikes and resulting supply chain issues in the bike industry. We recommend confirming the specifications with your local Evo Cycles showroom if you have any questions.
Bike Weight: Many brands strive to list the lowest possible weight, but in reality weight can vary based on frame size, finish, hardware and accessories. The most accurate way to determine any bike's weight is to have your local showroom weigh it for you.