The Modern Trail Workhorse
Where precision meets aggression, and every trail meets its match.
As trails get steeper, rougher, and wilder, the bikes we ride must rise to match. The Collosus T Series rises to meet this new era of aggressive trail riding. Performance wise, it’s it’s lighter and more nimble than the enduro-focused Collosus N, yet more confident and capable on descents than the versatile Siskiu T. Born from the chaos of modern trails, it’s built to charge harder, corner deeper, and descent confidently.
Geometry You Can Dial In
Riders can adjust the bottom bracket height and switch between 29” and mullet setups using the rear wheel and shock mount flip chips. Additionally, half-spherical headset bearings allow precise head angle tuning (+/-0.75°) for optimal adaptability across any terrain
Compact and Robust IFS Linkage Design
The heart of the IFS system lies in the twin link at the base of the seat tube. On the Collosus T, the compact IFS uses separated links for greater flexibility while maintaining anti-squat performance. This placement also increases rear triangle stiffness for sharper handling and better control.
PolyPocket Frame Storage
Our proprietary PolyPocket keeps your essentials secure and within reach. The insert bag attaches with a Velcro backing for a rattle-free fit, includes a stopper to prevent sliding toward the bottom bracket, and integrates cable guides for a clean, organized look.
UDH Compatibility for Next-Gen Shifting
With the UDH dropouts, the Collosus T is now compatible with T-Type drivetrains for seamless integration with modern shifting systems.
| frameset | ACX TRAIL 140mm TRAVEL |
| fork | MARZOCCHI BOMBER Z1 160mm TRAVEL |
| rear shock | MARZOCCHI BOMBER AIR , E2E - 210x55mm |
| size | S, M, L, XL |
| frame color | METALIC GREY |
| decal color | RED |
| shifter | SHIMANO DEORE SL-M6100-R, 1x12-SPEED TRIGGER |
| crank | SHIMANO MT6120, 32T |
| cassette | SHIMANO DEORE M6100, 10-51T |
| rear derailleur | SHIMANO DEORE M6100, SHADOW RD+ |
| chain | KMC X-12 |
| pedal | Alloy Flat W/ Replaceable Pin |
| saddle | XTENT |
| seatpost | TRANZ X JD-YSP39KL 150mm (S, M) / 170mm (L, XL) TRAVEL / 34.9x456mm (S, M) / 495mm (L, XL) |
| handlebar | RACE FACE CHESTER 35, W - 780mm, BB - 35mm, R/D - 35mm, B - 8degree |
| handlestem | ALLOY, EXT - 35mm, BB - 35mm, R/D - 0degree |
| headset | FSA NO.76 ALLOY TOP COVER, THREADLESS, ZS 51/28.6 | ZS 59/40 |
| wheel set | Polygon MT6 tubeless ready |
| tire | MAXXIS DISSECTOR 29"x2.40" |
| rim | ALLOY DOUBLE WALL H-18mm W - 30mm 622-30 32H FOR TYRE 622-54/76 TL READY |
| hub | F - SHIMANO TC-500 BOOST 15x110mm 32H CL / R - SHIMANO TC-500 12x148mm 32H CL FOR MICRO SPLINE |
| spokes | F - 14G STAINLESS NDS-290mm DS-292mm W/ 12mm BRASS NIPPLE / R - 14G STAINLESS NDS-294mm DS-292mm W/ 12mm BRASS NIPPLE |
| brake lever | SHIMANO M4100 |
| brake caliper | SHIMANO MT420, HYDRAULIS DIS |
| rotor | SHIMANO RT54, 180mm |
| Frame Material | Alloy |
| Fork Material | Suspension |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Groupset Brand | Shimano |
| Groupset Model | Deore |
| Fork Brand | Marzocchi |
| Shifting Type | Mechanical |
| Pedals Included | No |
| Drivetrain Gearing | 1 x 12 |
| Ride Style | Trail |
| Frameset | ACX TRAIL 140mm TRAVEL |
| Fork | MARZOCCHI BOMBER Z1 160mm TRAVEL |
| REAR SHOCK | MARZOCCHI BOMBER AIR , E2E - 210x55mm |
| Size | S, M, L, XL |
| FRAME COLOR | METALIC GREY |
| DECAL COLOR | RED |
| Shifter | SHIMANO DEORE SL-M6100-R, 1x12-SPEED TRIGGER |
| CRANK | SHIMANO MT6120, 32T |
| Cassette | SHIMANO DEORE M6100, 10-51T |
| Rear Derailleur | SHIMANO DEORE M6100, SHADOW RD+ |
| Chain | KMC X-12 |
| PEDAL | Alloy Flat W/ Replaceable Pin |
| Saddle | XTENT |
| Seatpost | TRANZ X JD-YSP39KL 150mm (S, M) / 170mm (L, XL) TRAVEL / 34.9x456mm (S, M) / 495mm (L, XL) |
| Handlebar | RACE FACE CHESTER 35, W - 780mm, BB - 35mm, R/D - 35mm, B - 8degree |
| Handlestem | ALLOY, EXT - 35mm, BB - 35mm, R/D - 0degree |
| Headset | FSA NO.76 ALLOY TOP COVER, THREADLESS, ZS 51/28.6 | ZS 59/40 |
| Wheel Set | Polygon MT6 tubeless ready |
| TIRE | MAXXIS DISSECTOR 29"x2.40" |
| Rim | ALLOY DOUBLE WALL H-18mm W - 30mm 622-30 32H FOR TYRE 622-54/76 TL READY |
| Hub | F - SHIMANO TC-500 BOOST 15x110mm 32H CL / R - SHIMANO TC-500 12x148mm 32H CL FOR MICRO SPLINE |
| SPOKES | F - 14G STAINLESS NDS-290mm DS-292mm W/ 12mm BRASS NIPPLE / R - 14G STAINLESS NDS-294mm DS-292mm W/ 12mm BRASS NIPPLE |
| Brake lever | SHIMANO M4100 |
| BRAKE CALIPER | SHIMANO MT420, HYDRAULIS DIS |
| Rotor | SHIMANO RT54, 180mm |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Ordering a bike from Evo? If you choose the option Evo Home Delivery at the checkout your order will be personally delivered to you, by an Evo Crew Member, who will also be able to answer any questions you have about your new bike. If you choose Evo Delivery your bike will be delivered completely built, tuned and ready to ride! We are also able to offer Evo Home Delivery on previously restricted brands such as Giant & Trek!
Our home delivery charge is only $45 for 15km and $2 per km after that.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE
* All specifications listed are subject to change without notice. Please note that our specifications may be impacted by manufacturer component substitution changes caused by high global demand for bikes and resulting supply chain issues in the bike industry. We recommend confirming the specifications with your local Evo Cycles showroom if you have any questions.
Bike Weight: Many brands strive to list the lowest possible weight, but in reality weight can vary based on frame size, finish, hardware and accessories. The most accurate way to determine any bike's weight is to have your local showroom weigh it for you.