A great buddy for any sort of adventure, secret ones or those where parents are also allowed. Wzoom will shorten the wait to children, who already need to be grown-ups so they can stay up till 9, eat pizza for breakfast and drive a bulldozer. Wzoom has grown up, and its appearance and speed put it on par with adult models. It has stayed light and easy to handle, and with the right accessories it’s ready to go on a longer ride out of town. And truth be told, with the loading capacity of 100 kilograms, it can even be ridden by an adult who would happily go to bed at 9, eat pizza for breakfast and drive a bulldozer.
Dimensions
*Tolerance +-0.2 cm
| age | 6+ |
| loading limit | 100 kg / 220 lb |
| min. height of rider | 120 cm / 47 in |
| weight (with/without kickstand) | 7,5 / 7,3 kg // 16.5 / 16.1 lb |
| box size | 90,5 x 14,5 x 54,5 cm (35.6 x 5.7 x 21.5 in) |
| box weight | 9,2 kg / 20.3 in |
| frame | YEDOO Hi-ten steel |
| fork | YEDOO Hi-ten steel |
| stem | YEDOO Hi-ten steel 22,2/25,4 |
| handlebar | YEDOO Hi-ten steel |
| grips | Molded handles with wider endings, Yedoo |
| headset | NECO steel 1" threaded |
| brake levers | 2x TEKTRO JL510-RS alloy |
| brakes (front/rear) | 2x "V" TEKTRO alloy |
| wheels | 16" / 12" |
| rims | HJC alloy |
| hubs | JOYTECH steel |
| preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| bearings | Conical |
| quick-release levers (front/rear) | No / No |
| tyres (front/rear) | KENDA / INNOVA / 16x2,25 / 12x2,25 |
| max. inflation (front/rear) | 4,5 bar / 5,5 bar |
| preparation for bottle holder | 1x |
| kickstand | 0 Yedoo central, integrated |
| reflective elements | On the handlebar cover and tyres (only applies to Kenda tyres) |
| Age | 6+ |
| Loading limit | 100 kg / 220 lb |
| Min. height of rider | 120 cm / 47 in |
| Weight (with/without kickstand) | 7,5 / 7,3 kg // 16.5 / 16.1 lb |
| Box size | 90,5 x 14,5 x 54,5 cm (35.6 x 5.7 x 21.5 in) |
| Box weight | 9,2 kg / 20.3 in |
| FRAME | YEDOO Hi-ten steel |
| Fork | YEDOO Hi-ten steel |
| Stem | YEDOO Hi-ten steel 22,2/25,4 |
| Handlebar | YEDOO Hi-ten steel |
| GRIPS | Molded handles with wider endings, Yedoo |
| Headset | NECO steel 1" threaded |
| Brake Levers | 2x TEKTRO JL510-RS alloy |
| Brakes (front/rear) | 2x "V" TEKTRO alloy |
| Wheels | 16" / 12" |
| RIMS | HJC alloy |
| HUBS | JOYTECH steel |
| Preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| Bearings | Conical |
| Quick-release levers (front/rear) | No / No |
| Tyres (front/rear) | KENDA / INNOVA / 16x2,25 / 12x2,25 |
| Max. inflation (front/rear) | 4,5 bar / 5,5 bar |
| Preparation for bottle holder | 1x |
| Kickstand | 0 Yedoo central, integrated |
| Reflective elements | On the handlebar cover and tyres (only applies to Kenda tyres) |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE