Three is a return to simplicity. Its sturdy steel frame gives you stability and confidence, while its fine-tuned geometry and nimble tires make you feel like you could fly - over cobblestones or dirt roads. The ideal scooter for daily commutes and weekend escapes. Nothing extra to slow you down. Just pure joy in motion.
The durable steel frame
Yedoo’s original steel frame is both strong and compact. It will support you when jumping over potholes or curbs and won’t hesitate even under a load of 150 kg.
Fine-tuned geometry and fast-rolling tires
You’ll feel like you can fly — over cobblestones and along country roads alike.
| loading limit | 150 kg / 330 lb |
| min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| weight (with/without kickstand) | 10,2 / 9,9 kg // 22,5 / 21,8 lb |
| box size | 110 x 65 x 16 cm (43,3 × 25,6 × 6,3 in) |
| box weight | 12,6 kg / 27,8 lb |
| frame | YEDOO Hi-ten steel |
| fork | YEDOO Hi-ten steel |
| stem | Steel |
| handlebar | YEDOO Hi-ten steel |
| grips | XHH rubber |
| bar ends | Not included |
| headset | FP steel 1 1/8" threaded |
| brake levers | 2x C-STAR alloy |
| brakes (front/rear) | 2x "V" C-STAR alloy |
| wheels | 20" / 16" |
| rims | alloy double wall |
| hubs | Alloy |
| hub width (front/rear) | 74 / 74 mm // 2.9 / 2.9 in |
| preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| bearings | Conical |
| quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| tyres (front/rear) | XINLAN 20x1,75 / 16x1,75 |
| max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| preparation for bottle holder | 1x |
| kickstand | Not included |
| reflective elements | No |
| Loading limit | 150 kg / 330 lb |
| Min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| Weight (with/without kickstand) | 10,2 / 9,9 kg // 22,5 / 21,8 lb |
| Box size | 110 x 65 x 16 cm (43,3 × 25,6 × 6,3 in) |
| Box weight | 12,6 kg / 27,8 lb |
| FRAME | YEDOO Hi-ten steel |
| Fork | YEDOO Hi-ten steel |
| Stem | Steel |
| Handlebar | YEDOO Hi-ten steel |
| GRIPS | XHH rubber |
| Bar Ends | Not included |
| Headset | FP steel 1 1/8" threaded |
| Brake Levers | 2x C-STAR alloy |
| Brakes (front/rear) | 2x "V" C-STAR alloy |
| Wheels | 20" / 16" |
| RIMS | alloy double wall |
| HUBS | Alloy |
| Hub width (front/rear) | 74 / 74 mm // 2.9 / 2.9 in |
| Preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| Bearings | Conical |
| Quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| Tyres (front/rear) | XINLAN 20x1,75 / 16x1,75 |
| Max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| Preparation for bottle holder | 1x |
| Kickstand | Not included |
| Reflective elements | No |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE