This is the Yedoo Three version with 16-inch front and 12-inch rear wheels. (The newer Yedoo Three Y40 version with larger wheels can be found listed seperately.)
A firm steel frame, anti-slip deck, dual-position rear fork, an integrated stand, quality tyres, ergonomic handle bars and above-standard compact size. Many colour versions to choose from. Ideal for town rides, shopping, and trips. Tested for maximum load up to 120 kg!
Number Three will bring you style, grace and slim-line and save you money. Number Three fulfils the classic Yedoo rule of three, being a fully-fledged city scooter for older children and adults, having reliable equipment, offering options for individual setup and good riding performance. Three is a magic number.
Some just have the luck of coming across style, grace and slim-line, and saving money in addition. Number Three fulfils the classic Yedoo rule of three, being a fully-fledged city scooter for older children and adults, having reliable equipment, offering good riding performance and options for individual setup. Except that somehow (our constructers will have an idea about “just how”) we have managed to fit them into exceptionally small size as well as costs.
| rider age | 12y + |
| load capacity | 120 kg |
| minimum height of the rider | 140 cm |
| weight (with/without stand) | 9.3/9 kg |
| frame | YEDOO Hi-ten steel frame |
| fork | YEDOO Hi-ten steel fork |
| stem | Zoom steel handlebar stem |
| handlebars | YEDOO BMX Hi-ten steel handlebars |
| grips | Ergonomic handles |
| headset | FP steel headset 1 1/8″ with thread |
| brake levers | 2x SPARKLE alloy |
| brakes (front/rear) | 2x “V” Tektro alloy |
| tires | 16″ / 12″ |
| rims | HJC alloy rims |
| hubs | JOYTECH steel hubs |
| hub width (front/rear) | 74 mm |
| bearing | cone |
| quick-release levers (front/rear) | No/ No |
| tires (front/rear) | INNOVA 16×2.1 / 12×2.25 |
| maximum tire pressure (front/rear) | 4.6 bar / 4.6 bar |
| stand | Integrated in the middle |
| Rider age | 12y + |
| Load capacity | 120 kg |
| Minimum height of the rider | 140 cm |
| Weight (with/without stand) | 9.3/9 kg |
| FRAME | YEDOO Hi-ten steel frame |
| Fork | YEDOO Hi-ten steel fork |
| Stem | Zoom steel handlebar stem |
| HANDLEBARS | YEDOO BMX Hi-ten steel handlebars |
| GRIPS | Ergonomic handles |
| Headset | FP steel headset 1 1/8″ with thread |
| Brake Levers | 2x SPARKLE alloy |
| Brakes (front/rear) | 2x “V” Tektro alloy |
| Tires | 16″ / 12″ |
| RIMS | HJC alloy rims |
| HUBS | JOYTECH steel hubs |
| Hub width (front/rear) | 74 mm |
| BEARING | cone |
| Quick-release levers (front/rear) | No/ No |
| Tires (front/rear) | INNOVA 16×2.1 / 12×2.25 |
| Maximum tire pressure (front/rear) | 4.6 bar / 4.6 bar |
| Stand | Integrated in the middle |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE