The most universal model of a large travel scooter that runs smoothly – on the road, across gravel, over the viaduct to a wine bar. Large wheels will carry you the furthest.
| loading limit | 130 kg / 287 lb |
| min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| weight (with/without kickstand) | 9,2 kg / 20.3 lb |
| box size | 120 x 16 x 84 cm (47.2 x 6.3 x 33.1 in) |
| box weight | 12,2 kg / 26.9 lb |
| frame | YEDOO Hi-ten steel |
| fork | YEDOO alloy |
| stem | YEDOO ALLOY 3D oversize |
| handlebar | Alloy Oversize |
| grips | XHH foam V3 |
| bar ends | Optional |
| headset | NECO alloy 1 1/8" semi-integrated AHEAD |
| brake levers | TEKTRO ML 520 alloy |
| brakes (front/rear) | "V" TEKTRO alloy /"V" TEKTRO alloy |
| wheels | 26" / 20" |
| rims | HJC alloy double wall + CNC milled braking surface |
| hubs | NOVATEC alloy |
| hub width (front/rear) | 100 / 74 mm // 3.9 / 2.9 in |
| preparation for using flat screws (front/ rear) | No / Yes |
| bearings | Industrial |
| quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| tyres (front/rear) | KENDA (60TPI, kevlar guard) |
| max. inflation (front/rear) | 7,0 bar / 7,0 bar |
| preparation for bottle holder | 2x |
| kickstand | Not included |
| reflective elements | No |
| Loading limit | 130 kg / 287 lb |
| Min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| Weight (with/without kickstand) | 9,2 kg / 20.3 lb |
| Box size | 120 x 16 x 84 cm (47.2 x 6.3 x 33.1 in) |
| Box weight | 12,2 kg / 26.9 lb |
| FRAME | YEDOO Hi-ten steel |
| Fork | YEDOO alloy |
| Stem | YEDOO ALLOY 3D oversize |
| Handlebar | Alloy Oversize |
| GRIPS | XHH foam V3 |
| Bar Ends | Optional |
| Headset | NECO alloy 1 1/8" semi-integrated AHEAD |
| Brake Levers | TEKTRO ML 520 alloy |
| Brakes (front/rear) | "V" TEKTRO alloy /"V" TEKTRO alloy |
| Wheels | 26" / 20" |
| RIMS | HJC alloy double wall + CNC milled braking surface |
| HUBS | NOVATEC alloy |
| Hub width (front/rear) | 100 / 74 mm // 3.9 / 2.9 in |
| Preparation for using flat screws (front/ rear) | No / Yes |
| Bearings | Industrial |
| Quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| Tyres (front/rear) | KENDA (60TPI, kevlar guard) |
| Max. inflation (front/rear) | 7,0 bar / 7,0 bar |
| Preparation for bottle holder | 2x |
| Kickstand | Not included |
| Reflective elements | No |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE