A city sportsman as well as a seasoned outdoor type, the S2016 has some of the spirit of the adventurers. It resigns at no obstacle and will get you out of every puddle, from hairpin bends in the mountains to potholes on field roads. And it will always find its way into the luggage compartment.
Features:
| loading limit | 150 kg / 330 lb |
| min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| weight (with/without kickstand) | 9,0 kg / 19.8 lb |
| box size | 110 x 15,5 x 64 cm (43.3 x 6.1 x 25.2 in) |
| box weight | 11,3 kg / 24.9 lb |
| frame | YEDOO Hi-ten steel |
| fork | YEDOO Hi-ten steel |
| stem | ZOOM alloy |
| handlebar | YEDOO Cross alloy |
| grips | Ergonomic (with anti-rotation lock) |
| bar ends | Optional |
| headset | NECO alloy 1 1/8" threaded |
| brake levers | TEKTRO ML 520 alloy |
| brakes (front/rear) | "V" TEKTRO alloy /"V" TEKTRO alloy |
| wheels | 20" / 16" |
| rims | HJC alloy double wall + CNC milled braking surface |
| hubs | NOVATEC alloy |
| hub width (front/rear) | 74 / 74 mm // 2.9 / 2.9 in |
| preparation for using flat screws (front/ rear) | Yes / Yes |
| bearings | Industrial |
| quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| tyres (front/rear) | KENDA |
| max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| preparation for bottle holder | 1x |
| kickstand | Not included |
| reflective elements | No |
| Loading limit | 150 kg / 330 lb |
| Min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| Weight (with/without kickstand) | 9,0 kg / 19.8 lb |
| Box size | 110 x 15,5 x 64 cm (43.3 x 6.1 x 25.2 in) |
| Box weight | 11,3 kg / 24.9 lb |
| FRAME | YEDOO Hi-ten steel |
| Fork | YEDOO Hi-ten steel |
| Stem | ZOOM alloy |
| Handlebar | YEDOO Cross alloy |
| GRIPS | Ergonomic (with anti-rotation lock) |
| Bar Ends | Optional |
| Headset | NECO alloy 1 1/8" threaded |
| Brake Levers | TEKTRO ML 520 alloy |
| Brakes (front/rear) | "V" TEKTRO alloy /"V" TEKTRO alloy |
| Wheels | 20" / 16" |
| RIMS | HJC alloy double wall + CNC milled braking surface |
| HUBS | NOVATEC alloy |
| Hub width (front/rear) | 74 / 74 mm // 2.9 / 2.9 in |
| Preparation for using flat screws (front/ rear) | Yes / Yes |
| Bearings | Industrial |
| Quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| Tyres (front/rear) | KENDA |
| Max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| Preparation for bottle holder | 1x |
| Kickstand | Not included |
| Reflective elements | No |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE