Durable and hardy machine that can deftly pull you through any urban off-road and heavy traffic, and beyond the gates, it dashes off completely unhindered. The Mule is fast enough, while foldable and the ratio of weight, reliable components and great manoeuvrability makes it a great and companion for many years.
The sturdy steel frame is nearly indestructible
Yedoo’s original steel frame is both strong and compact. It provides a comfortable space for the rider and contributes to a smooth and enjoyable ride. It supports jumps over potholes and curbs with ease and can handle loads of up to 150 kg without hesitation.
Easily height-adjustable handlebars
Quick adjustment of height and angle using a single Allen key.
Ideal for sharing the scooter within the family – rider height is no issue.
Tektro brake levers
Ergonomically shaped and pleasant to the touch.
Integrated kickstand
The side kickstand is lightweight, strong, and fully integrated. It flips out easily, and when folded, it doesn’t interfere with the ride at all.
Parking the scooter works similarly to a motorcycle — simple and very stable.
Adjustable footboard height
The two-position rear fork allows you to change the footboard height and adapt the scooter to your riding style or the surface you’re riding on. Smooth road or rough terrain? It’s up to you.
| loading limit | 150 kg / 330 lb |
| min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| weight (with/without kickstand) | 9,5 / 9,2 kg |
| box size | 110 x 65 x 16 cm |
| box weight | 11,4 kg |
| frame | YEDOO Hi-ten steel |
| fork | YEDOO Hi-ten steel |
| stem | ZOOM alloy |
| handlebar | YEDOO Cross alloy |
| grips | Ergonomic (with anti-rotation lock) |
| bar ends | Nejsou součástí |
| headset | NECO alloy 1 1/8" threaded |
| brake levers | Tektro Alloy |
| brakes (front/rear) | 2x "V" TEKTRO alloy |
| wheels | 20" / 16" |
| rims | HJC alloy double wall + CNC milled braking surface |
| hubs | NOVATEC alloy |
| hub width (front/rear) | 74 / 74 mm // 2.9 / 2.9 in |
| preparation for using flat screws (front/ rear) | Yes / Yes |
| bearings | Industrial |
| quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| tyres (front/rear) | KENDA 20x1,75 / 16x1,75 |
| max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| preparation for bottle holder | 1x |
| kickstand | YEDOO |
| reflective elements | No |
| Loading limit | 150 kg / 330 lb |
| Min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| Weight (with/without kickstand) | 9,5 / 9,2 kg |
| Box size | 110 x 65 x 16 cm |
| Box weight | 11,4 kg |
| FRAME | YEDOO Hi-ten steel |
| Fork | YEDOO Hi-ten steel |
| Stem | ZOOM alloy |
| Handlebar | YEDOO Cross alloy |
| GRIPS | Ergonomic (with anti-rotation lock) |
| Bar Ends | Nejsou součástí |
| Headset | NECO alloy 1 1/8" threaded |
| Brake Levers | Tektro Alloy |
| Brakes (front/rear) | 2x "V" TEKTRO alloy |
| Wheels | 20" / 16" |
| RIMS | HJC alloy double wall + CNC milled braking surface |
| HUBS | NOVATEC alloy |
| Hub width (front/rear) | 74 / 74 mm // 2.9 / 2.9 in |
| Preparation for using flat screws (front/ rear) | Yes / Yes |
| Bearings | Industrial |
| Quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| Tyres (front/rear) | KENDA 20x1,75 / 16x1,75 |
| Max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| Preparation for bottle holder | 1x |
| Kickstand | YEDOO |
| Reflective elements | No |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE