The Yedoo Run Run MULA.
Is the flagship of the Yedoo company, which is outstripping the competition. It is a versatile all-round scooter and provides a lot of riding fun, whether on tarmac, gravel paths or moderate terrain. The MULA is a true quick-change artist that adapts perfectly to the terrain thanks to the variable height of the footboard. The height of the alloy aluminium handlebar can also be easily adjusted so that it adapts to the size of the rider.
The super-stable triple tube frame is designed for loads of up to 150kg, which guarantees enormous stability reserves and freedom from torsion. The Mula is a very robust and stable scooter with high manoeuvrability that is very easy to transport. The "dual-size" tyre concept of the Yedoo Mula (a large 20-inch track wheel at the front and the smaller 16-inch wheel at the rear) together with the balanced ratio of tyre diameter and wheelbase currently represents the reference class for speed, off-road capability and fatigue-free riding pleasure.
| load capacity | 150 kg |
| minimum height of the driver | 150 cm |
| weight (with/without stand) | 10.1 / 9.8 kg |
| frame | YEDOO Hi-ten steel |
| fork | YEDOO Hi-ten steel |
| handlebar stem | ZOOM alloy |
| handlebar | YEDOO Cross alloy |
| grips | Ergonomic handles (with protection against twisting) |
| headset | NECO alloy 1 1/8″ with thread |
| brake lever | TEKTRO alloy |
| brakes (front/rear) | 2x "V" TEKTRO alloy |
| tyres | 20″ / 16″ |
| rims | HJC alloy with double wall + CNC milled brake pads |
| hubs | NOVATEC alloy |
| width of hubs (front/rear) | 74 / 74 mm |
| bearings | Industrial bearings |
| quick release lever (front/rear) | Yes / Yes |
| tyres (front/rear) | KENDA 20×1.75 / 16×1.75 |
| kickstand | Yedoo stand integrated in the middle |
| Load capacity | 150 kg |
| Minimum height of the driver | 150 cm |
| Weight (with/without stand) | 10.1 / 9.8 kg |
| FRAME | YEDOO Hi-ten steel |
| Fork | YEDOO Hi-ten steel |
| HANDLEBAR STEM | ZOOM alloy |
| Handlebar | YEDOO Cross alloy |
| GRIPS | Ergonomic handles (with protection against twisting) |
| Headset | NECO alloy 1 1/8″ with thread |
| Brake lever | TEKTRO alloy |
| Brakes (front/rear) | 2x "V" TEKTRO alloy |
| TYRES | 20″ / 16″ |
| RIMS | HJC alloy with double wall + CNC milled brake pads |
| HUBS | NOVATEC alloy |
| Width of hubs (front/rear) | 74 / 74 mm |
| Bearings | Industrial bearings |
| Quick release lever (front/rear) | Yes / Yes |
| Tyres (front/rear) | KENDA 20×1.75 / 16×1.75 |
| Kickstand | Yedoo stand integrated in the middle |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE