He’s not much of a talker. He is headstrong and feels best in the field. Or when going fishing. With a load capacity of up to 150 kg and disc brakes on both wheels, he can handle anything. He navigates urban jungle, roots, mud and wet pine needles with ease. Riding.
| loading limit | 150 kg / 330 lb |
| min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| weight (with/without kickstand) | 10,9 / 10,5 kg // 24.3 / 23.1 lb |
| box size | 106 x 66 x 18 cm (41.7 x 26.0 x 7.1 in) |
| box weight | 12,8 kg / 28.2 lb |
| frame | YEDOO Hi-ten steel |
| fork | YEDOO Hi-ten steel |
| stem | ZOOM alloy |
| handlebar | YEDOO Cross alloy |
| grips | Ergonomic (with anti-rotation lock) |
| headset | NECO alloy 1 1/8" threaded |
| wheels | 20" / 16" |
| brakes (front/rear) | 2x Disc TEKTRO MD-M300 ARIES |
| rims | HJC alloy double wall |
| hubs | NOVATEC disc |
| hub width (front/rear) | 100 / 100 mm // 3.9 / 3.9 in |
| preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| bearings | Industrial |
| quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| tyres (front/rear) | KENDA 20x2,25 / 16x2,25 |
| max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| preparation for bottle holder | 1x |
| kickstand | YEDOO |
| reflective elements | No |
| Loading limit | 150 kg / 330 lb |
| Min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| Weight (with/without kickstand) | 10,9 / 10,5 kg // 24.3 / 23.1 lb |
| Box size | 106 x 66 x 18 cm (41.7 x 26.0 x 7.1 in) |
| Box weight | 12,8 kg / 28.2 lb |
| FRAME | YEDOO Hi-ten steel |
| Fork | YEDOO Hi-ten steel |
| Stem | ZOOM alloy |
| Handlebar | YEDOO Cross alloy |
| GRIPS | Ergonomic (with anti-rotation lock) |
| Headset | NECO alloy 1 1/8" threaded |
| Wheels | 20" / 16" |
| Brakes (front/rear) | 2x Disc TEKTRO MD-M300 ARIES |
| RIMS | HJC alloy double wall |
| HUBS | NOVATEC disc |
| Hub width (front/rear) | 100 / 100 mm // 3.9 / 3.9 in |
| Preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| Bearings | Industrial |
| Quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| Tyres (front/rear) | KENDA 20x2,25 / 16x2,25 |
| Max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| Preparation for bottle holder | 1x |
| Kickstand | YEDOO |
| Reflective elements | No |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE