The lightness of this city scooter encourages even those who are just getting started in the world of scooters to get moving.
A nimble city scooter with the instincts of an antelope. A symbol of lightness of being and graceful movement. Although it is made of steel, it can accelerate unexpectedly and find its way even where others stop. Compact design, finely tuned geometry, lightweight aluminium components and height-adjustable handlebar. Let yourselves be carried away. Or seduced? Yedoo!
| loading limit | 150 kg |
| min. height of rider | 140 cm |
| weight (with/without kickstand) | 8,6 kg |
| box size | 106 x 62 x 16 cm (41.7 x 24.4 x 6.2 in) |
| box weight | 10,7 kg / 23.6 lb |
| stem | ZOOM alloy/steel |
| handlebar | YEDOO BMX alloy |
| headset | Alloy 1 1/8" threaded |
| brake levers | TEKTRO ML 520 alloy |
| brakes (front/rear) | "V" TEKTRO alloy /"V" TEKTRO alloy |
| wheels | 16" / 16" |
| rims | Alloy double wall + CNC milled braking surface |
| hubs | NOVATEC alloy |
| hub width (front/rear) | 74 / 74 mm // 2.9 / 2.9 in |
| preparation for using flat screws (front/ rear) | Yes / Yes |
| bearings | Industrial |
| tyres (front/rear) | KENDA 16x1,75 / 16x1,75 |
| max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| preparation for bottle holder | 1x |
| kickstand | Yedoo side steel |
| reflective elements | No |
| Loading limit | 150 kg |
| Min. height of rider | 140 cm |
| Weight (with/without kickstand) | 8,6 kg |
| Box size | 106 x 62 x 16 cm (41.7 x 24.4 x 6.2 in) |
| Box weight | 10,7 kg / 23.6 lb |
| Stem | ZOOM alloy/steel |
| Handlebar | YEDOO BMX alloy |
| Headset | Alloy 1 1/8" threaded |
| Brake Levers | TEKTRO ML 520 alloy |
| Brakes (front/rear) | "V" TEKTRO alloy /"V" TEKTRO alloy |
| Wheels | 16" / 16" |
| RIMS | Alloy double wall + CNC milled braking surface |
| HUBS | NOVATEC alloy |
| Hub width (front/rear) | 74 / 74 mm // 2.9 / 2.9 in |
| Preparation for using flat screws (front/ rear) | Yes / Yes |
| Bearings | Industrial |
| Tyres (front/rear) | KENDA 16x1,75 / 16x1,75 |
| Max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| Preparation for bottle holder | 1x |
| Kickstand | Yedoo side steel |
| Reflective elements | No |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE