Number Five is a new standard for a universally mature travel scooter with large wheels, the necessary equipment and higher reliability of the Yedoo brand. There is nothing in excess on the steely muscles of the Steel frame that weights approximately ten kilos. The positionable rear fork enables comfortable and fast gliding just above the surface, and on every metre, you will appreciate that aluminium wheel hubs with industrial bearings have lower rolling resistance. This leads to no short circuit, Number 5 is really alive.
FEATURES:
| loading limit | 130 kg / 287 lb |
| min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| weight (with/without kickstand) | 10,4 kg / 22.9 lb |
| box size | 120 x 16 x 84 cm (47.2 x 6.3 x 33.1 in) |
| box weight | 13,4 kg / 29.5 lb |
| frame | YEDOO Hi-ten steel |
| fork | YEDOO Hi-ten steel |
| stem | Alloy |
| handlebar | Alloy PG |
| grips | Ergonomic (with anti-rotation lock) |
| bar ends | Optional |
| headset | NECO alloy 1 1/8" semi-integrated AHEAD |
| brake levers | 2x SPARKLE alloy |
| brakes (front/rear) | "V" TEKTRO alloy /"V" TEKTRO alloy |
| wheels | 26" / 20" |
| rims | HJC alloy |
| hubs | NOVATEC alloy |
| hub width (front/rear) | 100 / 74 mm // 3.9 / 2.9 in |
| preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| bearings | Industrial |
| quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| tyres (front/rear) | KENDA 26x1,75/20x1,75 |
| max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| preparation for bottle holder | 2x |
| kickstand | Not included |
| reflective elements | No |
| Loading limit | 130 kg / 287 lb |
| Min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| Weight (with/without kickstand) | 10,4 kg / 22.9 lb |
| Box size | 120 x 16 x 84 cm (47.2 x 6.3 x 33.1 in) |
| Box weight | 13,4 kg / 29.5 lb |
| FRAME | YEDOO Hi-ten steel |
| Fork | YEDOO Hi-ten steel |
| Stem | Alloy |
| Handlebar | Alloy PG |
| GRIPS | Ergonomic (with anti-rotation lock) |
| Bar Ends | Optional |
| Headset | NECO alloy 1 1/8" semi-integrated AHEAD |
| Brake Levers | 2x SPARKLE alloy |
| Brakes (front/rear) | "V" TEKTRO alloy /"V" TEKTRO alloy |
| Wheels | 26" / 20" |
| RIMS | HJC alloy |
| HUBS | NOVATEC alloy |
| Hub width (front/rear) | 100 / 74 mm // 3.9 / 2.9 in |
| Preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| Bearings | Industrial |
| Quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| Tyres (front/rear) | KENDA 26x1,75/20x1,75 |
| Max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| Preparation for bottle holder | 2x |
| Kickstand | Not included |
| Reflective elements | No |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE