A versatile scooter combining speed and skilful manoeuvring in the city as well as outside it. Innovated version with better ride properties, ergonomic and technical improvements. 90 % of the vehicle’s component parts have been upgraded.
The most versatile innovative model of the Yedoo collection of scooters. The above-the-ground height of the footboard is adjustable (two positions for the rear wheel). Multi-adjustable handlebar system, double-wall rims on both wheels, hubs with industrial bearings, high-pressure tyres and many other sophisticated details. The compact structure of the scooter and the 16“ and 12“ wheels provide optimum conditions for the rider to gain good cruising speed as well as to perform skilful manoeuvres. At the same time, these properties enable the rider to transport and store the scooter easily.
| weight | 9.1 kg (20.1 lbs) |
| min. height of rider | 140 cm / 55 in |
| loading limit | 120 kg / 265 lb |
| box size | 96 x 55 x 16 cm (37.8 x 21.7 x 6.3 in) |
| box weight | 11.5 kg / 25.4 lb |
| hubs & bearings | Assess steel hubs with quick-release levers & industrial bearings |
| quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| fork | YEDOO Hi-ten steel |
| stem | ZOOM alloy/steel |
| handlebar | YEDOO BMX alloy |
| grips | Ergonomic (with anti-rotation lock) |
| headset | NECO steel 1 1/8" threaded |
| brake levers | Tektro Alloy |
| brakes (front/rear) | 2x "V" TEKTRO alloy |
| wheels | 16" / 12" |
| rims | HJC alloy double-wall + CNC milled braking surface |
| hubs | NOVATEC alloy |
| hub width (front/rear) | 74 / 74 mm // 2.9 / 2.9 in |
| preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| bearings | Industrial |
| tyres (front/rear) | KENDA 16x2,25 / 12x2,25 |
| max. inflation (front/rear) | 4,5 bar / 5,5 bar |
| preparation for bottle holder | 2x |
| kickstand | Yedoo central, integrated |
| reflective elements | No |
| Weight | 9.1 kg (20.1 lbs) |
| Min. height of rider | 140 cm / 55 in |
| Loading limit | 120 kg / 265 lb |
| Box size | 96 x 55 x 16 cm (37.8 x 21.7 x 6.3 in) |
| Box weight | 11.5 kg / 25.4 lb |
| Hubs & Bearings | Assess steel hubs with quick-release levers & industrial bearings |
| Quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| Fork | YEDOO Hi-ten steel |
| Stem | ZOOM alloy/steel |
| Handlebar | YEDOO BMX alloy |
| GRIPS | Ergonomic (with anti-rotation lock) |
| Headset | NECO steel 1 1/8" threaded |
| Brake Levers | Tektro Alloy |
| Brakes (front/rear) | 2x "V" TEKTRO alloy |
| Wheels | 16" / 12" |
| RIMS | HJC alloy double-wall + CNC milled braking surface |
| HUBS | NOVATEC alloy |
| Hub width (front/rear) | 74 / 74 mm // 2.9 / 2.9 in |
| Preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| Bearings | Industrial |
| Tyres (front/rear) | KENDA 16x2,25 / 12x2,25 |
| Max. inflation (front/rear) | 4,5 bar / 5,5 bar |
| Preparation for bottle holder | 2x |
| Kickstand | Yedoo central, integrated |
| Reflective elements | No |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE