You can travel in different ways. On a private jet plane, with your finger on the map, or a with collection of banana stickers – but only two wheels safely guarantee a combination of the lowest carbon footprint and the greatest satisfaction. A comfortable, versatile Around the World 2620 scooter will not linger anywhere for too long, but it will endure nearly everything. The optimum frame solidity and the footboard of “just the right” height represent an ideal start for shorter as well as for longer trips, for facing unexpected traps of the curbs as well as for adventures just behind the house.
FEATURES:
| loading limit | 130 kg / 287 lb |
| min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| weight (with/without kickstand) | 10,4 kg / 22.9 lb |
| box size | 120 x 16 x 84 cm (47.2 x 6.3 x 33.1 in) |
| box weight | 13,4 kg / 29.5 lb |
| frame | YEDOO Hi-ten steel |
| fork | YEDOO Hi-ten steel |
| stem | YEDOO ALLOY 3D oversize |
| handlebar | Alloy Oversize |
| grips | Ergonomic (with anti-rotation lock) |
| bar ends | Optional |
| headset | NECO alloy 1 1/8" semi-integrated AHEAD |
| brake levers | TEKTRO ML 520 alloy |
| brakes (front/rear) | "V" TEKTRO alloy /"V" TEKTRO alloy |
| wheels | 26" / 20" |
| bearings | Industrial |
| hubs | NOVATEC alloy |
| hub width (front/rear) | 100 / 74 mm // 3.9 / 2.9 in |
| preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| tyres (front/rear) | KENDA 26x1,75/20x1,75 |
| max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| preparation for bottle holder | 2x |
| kickstand | Optional |
| reflective elements | No |
| Loading limit | 130 kg / 287 lb |
| Min. height of rider | 150 cm / 59 in |
| Weight (with/without kickstand) | 10,4 kg / 22.9 lb |
| Box size | 120 x 16 x 84 cm (47.2 x 6.3 x 33.1 in) |
| Box weight | 13,4 kg / 29.5 lb |
| FRAME | YEDOO Hi-ten steel |
| Fork | YEDOO Hi-ten steel |
| Stem | YEDOO ALLOY 3D oversize |
| Handlebar | Alloy Oversize |
| GRIPS | Ergonomic (with anti-rotation lock) |
| Bar Ends | Optional |
| Headset | NECO alloy 1 1/8" semi-integrated AHEAD |
| Brake Levers | TEKTRO ML 520 alloy |
| Brakes (front/rear) | "V" TEKTRO alloy /"V" TEKTRO alloy |
| Wheels | 26" / 20" |
| Bearings | Industrial |
| HUBS | NOVATEC alloy |
| Hub width (front/rear) | 100 / 74 mm // 3.9 / 2.9 in |
| Preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| Quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| Tyres (front/rear) | KENDA 26x1,75/20x1,75 |
| Max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| Preparation for bottle holder | 2x |
| Kickstand | Optional |
| Reflective elements | No |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE