It was named after a wild Asian buffalo. It is equally resilient and dares to take on anything.
Due to robust tires and proven disc brakes, it can easily conquer any terrain and the elements. Mud, sand, snow? No problem! The ideal machine for tough riders, mushers, enduro enthusiasts, and anyone who wants to live life to the fullest.
| loading limit | 150 kg |
| min. height of rider | 150 cm |
| weight (with/without kickstand) | 10,7 kg |
| box size | 128 x 80 x 18 cm |
| box weight | 14,1 kg |
| frame | YEDOO Hi-ten steel |
| fork | YEDOO Hi-ten steel |
| stem | YEDOO ALLOY 3D oversize |
| handlebar | Alloy Oversize |
| grips | XHH anti-slip rubber |
| headset | Alloy 1 1/8" semi-integrated AHEAD |
| brake levers | TEKTRO ML 520 alloy |
| brakes (front/rear) | 2x Disc TEKTRO MD-M300 ARIES |
| wheels | 26" / 20" |
| rims | alloy double wall |
| hubs | NOVATEC alloy |
| hub width (front/rear) | 100 / 100 mm |
| preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| bearings | Industrial |
| quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| preparation for bottle holder | 2x |
| kickstand | Yedoo side steel |
| reflective elements | No |
| Loading limit | 150 kg |
| Min. height of rider | 150 cm |
| Weight (with/without kickstand) | 10,7 kg |
| Box size | 128 x 80 x 18 cm |
| Box weight | 14,1 kg |
| FRAME | YEDOO Hi-ten steel |
| Fork | YEDOO Hi-ten steel |
| Stem | YEDOO ALLOY 3D oversize |
| Handlebar | Alloy Oversize |
| GRIPS | XHH anti-slip rubber |
| Headset | Alloy 1 1/8" semi-integrated AHEAD |
| Brake Levers | TEKTRO ML 520 alloy |
| Brakes (front/rear) | 2x Disc TEKTRO MD-M300 ARIES |
| Wheels | 26" / 20" |
| RIMS | alloy double wall |
| HUBS | NOVATEC alloy |
| Hub width (front/rear) | 100 / 100 mm |
| Preparation for using flat screws (front/ rear) | No / No |
| Bearings | Industrial |
| Quick-release levers (front/rear) | Yes / Yes |
| Max. inflation (front/rear) | 4,6 bar / 4,6 bar |
| Preparation for bottle holder | 2x |
| Kickstand | Yedoo side steel |
| Reflective elements | No |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE