Zwift Ride with KICKR v6 offers an all-in-one, complete setup to unlock the best virtual experience in the worlds of Zwift.
The proven KICKR v6 smart trainer technology sets the foundation for responsive resistance and reliable power, paired with the Zwift Ride Smart Frame to enable seamless control of your Zwift riding experience at your fingertips.
REALISTIC RIDE FEEL
KICKR’s professional-grade high inertia 7.25kg flywheel and AXIS feet combine to provide an ultra realistic ride feel.
PROFESSIONAL GRADE DURABILITY
Robust steel construction ensures the KICKR stays in place while you crank out the watts and stands up to years of heavy use.
CONNECTED AND IN CONTROL
Integrated WiFi delivers faster pairing and automatic updates when connected to an active WiFi network.
RACE MODE Broadcasts power data up to 10x faster than the last CORE, for quicker responsiveness during hard accelerations.
ALL-IN-ONE FITNESS SETUP
With all the hardware you need to start Zwifting, Zwift Ride with KICKR v6 is a complete indoor cycling setup to seamlessly ride in the worlds of Zwift.
ALWAYS READY
Ready whenever you are, so you can jump on at a moment’s notice. Plus, it’s easily adjustable to fit a wide range of riders— from 5’ to 6' 6".
REAL FEEL
In-game gradient changes automatically adjust the KICKR resistance, so you’ll sweat it out on epic climbs and fly down descents just like you’re out on the road.
FULL CONTROL
Control all of Zwift without ever taking your hands off the bars. Navigate with ease to queue your next ride or workout, shift through gears, use PowerUps, give a Ride On, and more.
QUIET + COMPACT
Zwift Ride offers a sleek, space-saving setup that’s impressively quiet. It’s smaller than a traditional bike and trainer, but still fits most riders.
WHAT'S INCLUDED?
Note. Supplied as a bundle (4 separate cartons)
CONNECTIVITY
| rider fit range | 152 - 198 cm |
| saddle height min-max | 59.9 cm-86.5cm (center bottom bracket to top of saddle) |
| stepover height | 76.4 cm |
| max rider weight | 120 kg |
| crank length | 170mm |
| product dimensions | 136 cm L x 58 cm W |
| product weight | 35.4 kg |
| drivetrain | Chain |
| pedals | Flat Included (compatible with standard road and mountain pedals) |
| saddle | 160mm W x 245mm L |
| handlebar height min-max | 86.3 - 102.4 cm |
| handlebar controller power | Built-in rechargeable lithium-ion battery (1050 mAH) |
| handlebar controller power requirements | USB-A, 5v, 1A |
| power accuracy | +/- 1% |
| maximum power output | 2200W |
| maximum simulated grade | 20% |
| flywheel weight | 7.25 kg |
| resistance type | Electromagnetic |
| Rider Fit Range | 152 - 198 cm |
| Saddle Height Min-Max | 59.9 cm-86.5cm (center bottom bracket to top of saddle) |
| Stepover Height | 76.4 cm |
| Max Rider Weight | 120 kg |
| Crank Length | 170mm |
| Product Dimensions | 136 cm L x 58 cm W |
| Product Weight | 35.4 kg |
| Drivetrain | Chain |
| PEDALS | Flat Included (compatible with standard road and mountain pedals) |
| Saddle | 160mm W x 245mm L |
| Handlebar Height Min-Max | 86.3 - 102.4 cm |
| Handlebar Controller Power | Built-in rechargeable lithium-ion battery (1050 mAH) |
| Handlebar Controller Power requirements | USB-A, 5v, 1A |
| Power accuracy | +/- 1% |
| Maximum Power Output | 2200W |
| Maximum Simulated Grade | 20% |
| Flywheel Weight | 7.25 kg |
| Resistance type | Electromagnetic |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE