The Evo Siege 3x7 is the ultimate multi-purpose hardtail, designed for riders who need a wide range of gears for both steep climbs and fast flats. Built around a versatile alloy disc-brake frame, this model features a Suntour XCE suspension fork with 100mm of travel, providing a plush feel and adjustable preload to match your riding style.
The 21-speed Shimano drivetrain offers maximum flexibility for varied terrain, while the Tektro mechanical disc brakes ensure reliable stopping power even when things get muddy. With a wide 740mm handlebar for extra control, the Siege 3x7 is a confident performer for fitness rides, light trail work, or your daily commute.
Key Highlights
| frame | Alloy disc brake |
| fork | Suntour SF18-XCE-DS-27.5-100 coil with preload adjuster |
| headset | Alloy cone, threadless, semi-integrated, 44/56mm, 1-1/8" |
| handlebar | Alloy riser, 740mm, 15mm, 5deg, 31.8mm clamp |
| stem | Alloy, 60mm, 7deg, 1-1/8", 31.8mm clamp |
| grips | Gel black, 130/130 double hole with end plug |
| saddle | Black steel rail, w/o clamp |
| seatpost | Alloy/alloy clamp, 27.2mm, 350mm with min.insertion laser mark |
| seat clamp | Alloy, 34.9mm |
| crankset | Prowheel, 1/2*3/32*24*34*42T*170L |
| bottom bracket | Alloy body, steel/steel(cup), cartridge sealed bearing, square, |
| pedal | Black/black cage with reflector |
| chain | Sumg 1/2*11/128*114L,w/ connector link |
| cassette | Shimano 14-34T |
| shifting lever left | Shimano EF500-3 |
| shifting lever right | Shimano EF500-7 |
| front derailleur | Shimano Tourney TZ500 |
| rear derailleur | Shimano Tourney TY300 |
| tires | CST (27.5) 27.5x2.25 / (29) 29x2.25 |
| front brake | Tektro MD-M280, mechanical disc brake |
| rear brake | Tektro MD-M280, mechanical disc brake |
| disc rotors | 6 bolts, 160mm |
| FRAME | Alloy disc brake |
| Fork | Suntour SF18-XCE-DS-27.5-100 coil with preload adjuster |
| Headset | Alloy cone, threadless, semi-integrated, 44/56mm, 1-1/8" |
| Handlebar | Alloy riser, 740mm, 15mm, 5deg, 31.8mm clamp |
| Stem | Alloy, 60mm, 7deg, 1-1/8", 31.8mm clamp |
| GRIPS | Gel black, 130/130 double hole with end plug |
| Saddle | Black steel rail, w/o clamp |
| Seatpost | Alloy/alloy clamp, 27.2mm, 350mm with min.insertion laser mark |
| SEAT CLAMP | Alloy, 34.9mm |
| Crankset | Prowheel, 1/2*3/32*24*34*42T*170L |
| Bottom Bracket | Alloy body, steel/steel(cup), cartridge sealed bearing, square, |
| PEDAL | Black/black cage with reflector |
| Chain | Sumg 1/2*11/128*114L,w/ connector link |
| Cassette | Shimano 14-34T |
| Shifting lever left | Shimano EF500-3 |
| Shifting lever right | Shimano EF500-7 |
| Front Derailleur | Shimano Tourney TZ500 |
| Rear Derailleur | Shimano Tourney TY300 |
| Tires | CST (27.5) 27.5x2.25 / (29) 29x2.25 |
| Front Brake | Tektro MD-M280, mechanical disc brake |
| Rear Brake | Tektro MD-M280, mechanical disc brake |
| Disc rotors | 6 bolts, 160mm |
| Frame Material | Alloy |
| Fork Material | Suspension |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Groupset Brand | Shimano |
| Groupset Model | Tourney |
| Fork Brand | Suntour |
| Fork Travel | 0 - 100mm |
| Shifting Type | Mechanical |
| Pedals Included | Yes |
| Drivetrain Gearing | 3 x 7 |
| Ride Style | Sport |
On all orders over $149 Evo Cycles offers free delivery to any non-rural address in New Zealand* - this includes large / bulky items and bike brands that are able to be shipped**
On orders under $149 we charge $8.99 fee for non-rural addresses and $11.99 for rural addresses. This is so we can give our customers (that's you!) the most competitive pricing available for small parts and accessories. There are no hidden shipping costs and you know exactly what you're paying for.
*There is an additional $5 charge for all rural deliveries.
Ordering a bike from Evo? If you choose the option Evo Home Delivery at the checkout your order will be personally delivered to you, by an Evo Crew Member, who will also be able to answer any questions you have about your new bike. If you choose Evo Delivery your bike will be delivered completely built, tuned and ready to ride! We are also able to offer Evo Home Delivery on previously restricted brands such as Giant & Trek!
Our home delivery charge is only $45 for 15km and $2 per km after that.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE
* All specifications listed are subject to change without notice. Please note that our specifications may be impacted by manufacturer component substitution changes caused by high global demand for bikes and resulting supply chain issues in the bike industry. We recommend confirming the specifications with your local Evo Cycles showroom if you have any questions.
Bike Weight: Many brands strive to list the lowest possible weight, but in reality weight can vary based on frame size, finish, hardware and accessories. The most accurate way to determine any bike's weight is to have your local showroom weigh it for you.