The X-City neo is the latest version of Smartmotion’s all-time best selling electric bike, now featuring an integrated battery and more added features to help you to experience the very best of cycling from the ease and comfort of your X-City neo’s saddle.
Whether you are a novice rider or seasoned e-biker, the X-City neo was designed with ease of use and comfort in mind. The motor system integrates two types of sensors to adapt to your riding style, and includes an auxiliary throttle which can provide power on demand.
****NOTE: This bike is available for purchase online, but must
be picked up from an approved store.| battery | Downtube-mounted 36v16Ah “Sleek” advanced lithium-ion battery – superior weatherproofing. |
| rack | Heavy duty rear rack, with 13.5mm rails and elastic for luggage. 25kg load rated. |
| brake | Dual piston hydraulic disc brakes, with 180mm rotors. |
| gears | 9 speed 11-36T wide-range cassette with derailleur & shifter |
| frame | Reinforced 6061 alloy low-step frame with reinforcing parallel top-tube and internal cable routing. Rear-mounted adjustable kickstand. |
| handle bar | Semi ‘cow-horn’ comfort tapered 660mm handlebars for relaxed, upright ride posture. Adjustable 110mm headset, adjustable height and reach for different ride styles. |
| fork | SR Suntour XCM 100mm suspension forks. |
| mudguard | Polypropylene wide - guards with heavy duty stays. |
| tyre | Schwalbe 27.5x2.25 Smart sam**. |
| rim | 27.5” 36H MT35 deep dish rims. |
| display panel | Centre-mounted C800 colour LCD console with 5 level Pedal assist, trip meter, Pedaling RPM. |
| light | Integrated front and rear light system, with large rear-facing red LED strips powered from the main battery. |
| seat | Selle-Royale Comfort seat, telescopic suspension seat-post. |
| cables | Marine-rated Anerma cables and plugs on all components for simple and quick servicing/replacement. |
| motor | DP compact, high torque mid-motor with 40T narrow-wide chain ring with splined direct mount. |
| operation | Torque and Cadence sensor plus throttle. |
| Frame Material | Alloy |
| Fork Material | Suspension |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Fork Brand | Suntour |
| Max Assisted Speed | 32km/h |
| Motor Type | Mid-Drive Motor |
| Frame Style | Step-Through |
| Shifting Type | Mechanical |
| Pedals Included | Yes |
| Drivetrain Gearing | 1 x 9 |
| Ride Style | Adventure |
| Battery | Downtube-mounted 36v16Ah “Sleek” advanced lithium-ion battery – superior weatherproofing. |
| Rack | Heavy duty rear rack, with 13.5mm rails and elastic for luggage. 25kg load rated. |
| BRAKE | Dual piston hydraulic disc brakes, with 180mm rotors. |
| GEARS | 9 speed 11-36T wide-range cassette with derailleur & shifter |
| FRAME | Reinforced 6061 alloy low-step frame with reinforcing parallel top-tube and internal cable routing. Rear-mounted adjustable kickstand. |
| HANDLE BAR | Semi ‘cow-horn’ comfort tapered 660mm handlebars for relaxed, upright ride posture. Adjustable 110mm headset, adjustable height and reach for different ride styles. |
| Fork | SR Suntour XCM 100mm suspension forks. |
| MUDGUARD | Polypropylene wide - guards with heavy duty stays. |
| Tyre | Schwalbe 27.5x2.25 Smart sam**. |
| Rim | 27.5” 36H MT35 deep dish rims. |
| DISPLAY PANEL | Centre-mounted C800 colour LCD console with 5 level Pedal assist, trip meter, Pedaling RPM. |
| LIGHT | Integrated front and rear light system, with large rear-facing red LED strips powered from the main battery. |
| SEAT | Selle-Royale Comfort seat, telescopic suspension seat-post. |
| CABLES | Marine-rated Anerma cables and plugs on all components for simple and quick servicing/replacement. |
| Motor | DP compact, high torque mid-motor with 40T narrow-wide chain ring with splined direct mount. |
| OPERATION | Torque and Cadence sensor plus throttle. |
Ordering a bike from Evo? If you choose the option Evo Home Delivery at the checkout your order will be personally delivered to you, by an Evo Crew Member, who will also be able to answer any questions you have about your new bike. If you choose Evo Delivery your bike will be delivered completely built, tuned and ready to ride! We are also able to offer Evo Home Delivery on previously restricted brands such as Giant & Trek!
Our home delivery charge is only $45 for 15km and $2 per km after that.
Free for all orders over $149. Orders under $149 a $8.99 flat shipping & handling fee applies. Order and pay online and collect everything from one of our showrooms. Just select which store you would like to collect from at checkout. Find out more about Click & Collect here.
LEARN MORE
* All specifications listed are subject to change without notice. Please note that our specifications may be impacted by manufacturer component substitution changes caused by high global demand for bikes and resulting supply chain issues in the bike industry. We recommend confirming the specifications with your local Evo Cycles showroom if you have any questions.
Bike Weight: Many brands strive to list the lowest possible weight, but in reality weight can vary based on frame size, finish, hardware and accessories. The most accurate way to determine any bike's weight is to have your local showroom weigh it for you.